piątek, 30 stycznia 2009

Ferie!!! :D

Odpoczywamy do połowy Lutego... (yeah!)


...ale nie możemy doczekać się kolejnych zajęć :D

czwartek, 29 stycznia 2009

Tym razem wykrywaliśmy skrobię :D

Do doświadczenia potrzebowaliśmy:
  • czystą skrobię (mąkę)
  • ziarna grochu
  • ziarna pszenicy
  • ziarna słonecznika
  • 1 bulwę ziemniaka
  • 1 banana
  • Płyn Lugola
Przebieg:

Wszystkie wyżej wymienione produkty spożywcze po rozdrobnieniu łączyliśmy z Płynem Lugola. Do niektórych dla lepszej rozpuszczalności dodawaliśmy wodę.

Obserwacje:

czysta skrobia + woda + jodyna = ciemnoniebieska barwa
bulwa ziemniaka + jodyna = ciemnoniebieska barwa
banan + jodyna = ciemnoniebieska barwa
ziarna pszenicy + woda + jodyna = ciemnoniebieska barwa
ziarna grochu + woda + jodyna = ciemnoniebieska barwa
ziarna słonecznika + jodyna = nie zmienia barwy




Zauważyliśmy, że 5/6 rozdrobionych produktów po połączeniu z Płynem Lugola, czyli jodyną zmieniło swoją barwę na ciemnoniebieską. Tylko ziarna słonecznika miały inną barwę.Skrobię można wykryć w ziarnach grochu, pszenicy, czystej skrobi, bananie, bulwie ziemniaka.
Nie ma jej natomiast w ziarnach słonecznika.

Pozostałą część banana skonsumowaliśmy :))

środa, 28 stycznia 2009

Instrumenty Giełdy Papierów Wartościowych

Na kolejnym spotkaniu także zajmowaliśmy się przedsiębiorczością.

Tym razem rozmawialiśmy o instrumentach Giełdy Papierów Wartościowych. Poznaliśmy takie pojęcia jak:
- obligacje
- akcje i prawa do akcji
- indeksy
- instrumenty pochodne
- GPW.

Rozmawialiśmy głównie o akcjach i obligacjach. Wszystko można przedstawić w dwóch hasłach:
  • akcje - większe zyski i większe ryzyko
  • obligacje - mniejsze zyski i mniejsze ryzyko.
Dowiedzieliśmy się, że... na stratach też można zarabiać. Jak? Otóż do tego potrzebne jest wykształcenie i intuicja. Przedstawiliśmy sobie sytuację, gdy ktoś za drobną opłatą pożycza nam swoje akcje. My przeczuwając, że wartość tych akcji wzrośnie sprzedajemy je. Następnie oddajemy je właścicielowi i zarabiamy na tym.

Na tych zajęciach dowiedzieliśmy się też co to jest tak często wspominany WIG20. Jest to 20 najmocniejszych przedsiębiorstw w danym okresie.

Podczas zajęć opieraliśmy się na informacjach ze strony www.nbportal.pl.


Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

wtorek, 27 stycznia 2009

Inflacja, deflacja, prawo popytu i podażu.

Zajęcia z przedsiębiorczości zaczęły nas coraz bardziej zaciekawiać. Pogłębiamy na nich wiedzę na temat pojęć, o których słyszeliśmy na co dzień, ale do tej pory nie wiedzieliśmy jak się nimi posługiwać.

Tym razem zajęliśmy się takimi pojęciami jak:

  • inflacja
  • deflacja
  • popyt
  • podaż.
Obejrzeliśmy kilka bardzo ciekawych filmików na temat pojęć wymienionych wyżej. Wszystkich niesamowicie to zainteresowało, ponieważ niektórzy chcą w przyszłości mieć swoje firmy.
Najpierw rozmawialiśmy o inflacji. Dowiedzieliśmy się, że jest to trwały wzrost ogólnego poziomu cen w gospodarce. Oznacza to, że ceny produktów dostosowane są do ilości pieniędzy. Natomiast deflacja to długotrwały spadek przeciętnego poziomu cen, czyli przeciwieństwo inflacji.
Prawo popytu i podaży z łatwością sobie przyswoiliśmy. Dowiedzieliśmy się przy okazji co to na prawdę jest ten popyt i podaż... Otóż popyt to ilość towarów i usług, które przy danej cenie pragnie nabyć kupujący. Natomiast podaż to ilość towarów i usług przy danej cenie oferowana do sprzedaży przez producentów.

Przedsiębiorczość zaczyna nas coraz bardziej "wciągać" ...

czwartek, 22 stycznia 2009

Problem, hipoteza, obserwacja, wnioski...

Na następnym spotkaniu nauczyliśmy się definiować problem, czyli stawiać hipotezę oraz znajdować sposoby jego rozwiązania. W tym celu przeprowadzaliśmy doświadczenia, obserwowaliśmy i wyciągaliśmy wnioski. Szybko jednak odkryliśmy, że nieprawidłowe postawienie hipotezy powoduje wyciągnięcie absurdalnych wniosków ;) Dowodem na to jest żartobliwy sposób sprawdzenia, czy po wyrwaniu wszystkich nóg mucha dalej słyszy, który znamy z dowcipu. My oczywiście tego nie praktykowaliśmy - my nie dręczymy zwierząt ;)) Ale na tym przykładzie dowiedzieliśmy do czego prowadzi nieprawidłowe postawienie hipotezy.
Postanowiliśmy rozwiązać problem: Czym roślina pobiera wodę? Pojawiły się dwie hipotezy. Pierwsza mówiłą, że roślina pobiera wodę łodygą i liśćmi, a druga, że korzeniami.

I.


II.


Musieliśmy udowodnić prawdziwość jednej z hipotez. Sposobem na rozwiązanie naszego problemu było doświadczenie, do którego potrzebowaliśmy trzech roślinek, dwóch słoików i wody.

Pierwszą roślinkę pozostawiliśmy bez wody.


Drugą włożyliśmy korzeniami do wody.


Trzecią liśćmi i łodygą do wody.



Tak umieszczone roślinki pozostawiliśmy na 2 godziny...
Gdy wróciliśmy od razu zauważyliśmy zmiany w wyglądzie roślin. Pierwsza "zwiędła" , ostatnia roślinka "zmiękła", natomiast roślinka druga dalej zachowuje zdrowy wygląd ;)

WNIOSEK:
Rośliny pobierają wodę korzeniami.

wtorek, 20 stycznia 2009

Różne osobowości Graala

Następne zajęcia były troszkę inne niż wszystkie... Głównym przedmiotem zainteresowania byliśmy MY ;))

Najpierw każdy rozwiązał test osobowości. Dla nas nie było to trudne zadanie ;) Po krótkim czasie każdy wiedział 'kim jest'. Okazało się, że w grupie mamy: reporterkę, artystkę, autorkę, naukowca oraz podróżnika.
Oczywiście podyskutowaliśmy dłuższą chwilę o wynikach testu i stwierdziliśmy, że nasze osobowości doskonale wzajemnie się uzupełniają. Ale my od początku wiedzieliśmy, że Graal to zgrany zespół ;)

Następnym zadaniem uczestników Graala, czyli naszym było rozwiązanie testu osobowości według Hipokratesa. I w tym momencie wszyscy zamknęli się w swoim świecie, bo odpowiedź na 160 wcale niełatwych pytań zajęło nam trochę więcej czasu. Z tego testu dowiedzieliśmy się, że wśród nas jest dwóch sangwiników, dwóch choleryków i jeden flegmatyk.

Testy rozwiązywaliśmy na stronie
www.hermeneutikos.com

czwartek, 15 stycznia 2009

W poszukiwaniu barwników asymilacyjnych ;))

Dzisiaj wykrywaliśmy barwniki asymilacyjne. ;)

Potrzebowaliśmy do tego:
  • alkohol etylowy (spirytus 95%)
  • benzyna ekstrakcyjna
  • liście pelargonii
  • wypalony piasek
  • sprzęt laboratoryjny (pałeczka, próbówka, moździerz, lejek, bibułka filtracyjna)

DOŚWIADCZENIE

Najpierw rozdrobniliśmy listki pelargonii i wrzuciliśmy je do moździerzu. Następnie je ucieraliśmu (pomagał nam w tym czysty piasek) dodając jednocześnie spirytusu. W ten sposób wytworzyliśmy wyciąg z pelargonii. Teraz za pomocą lejka i bibułki filtracyjnej przelewamy sok do próbówki. Mieszamy dolewając benzyny ekstrakcyjnej. Teraz zostawiamy to na 2 godziny...





Teraz z liśćmi walczy Michasia...^^


Czas upłynął. Zauważyliśmy, że substancja w próbówce podzieliła się na dwie części. Pierwsza była kolory ciemnozielonego. Był to rozpuszczony w benzynie chlorofil. Natomiast w drugiej części chlorofil rozpuścił się w alkoholu przyjmując barwę zielono-żółtą. Czyli jednak to był ksantofil... :))



Oto efekt końcowy doświadczenia ^^

wtorek, 13 stycznia 2009

Czy jesteś przedsiębiorczy?

Skoro wiemy już jakie cechy posiada osoba przedsiębiorcza, to teraz zastanawialiśmy się, kto z nas jest przedsiębiorczy. W odpowiedzi na to pytanie pomogło nam następne zadanie Graala.
Polegało ono na uzupełnieniu ankiety: "Czy jesteś przedsiębiorczy ?"
Zawierała ona 20 z pozoru łatwych pytań. Po jej wypełnieniu okazało się, że... trzy osoby w naszej grupie są już bardzo przedsiębiorcze! ;) Dwie pozostałe mają wielkie ku temu zadatki, ale pomożemy im w czasie zajęć osiągnąć cechy osoby przedsiębiorczej.

Przedsiębiorczość - co to takiego ?

Na kolejnym spotkaniu zajęliśmy się przedsiębiorczością. Powiedzieliśmy kim według nas jest osoba przedsiębiorcza i wypisaliśmy jej cechy.


czwartek, 8 stycznia 2009

Nasze funkcje, opiekun i zasady ;)

Na naszym pierwszym spotkaniu wybraliśmy nazwę zespołu - Graal. Co oznacza i dlaczego akurat tak się nazywamy wyjaśniliśmy w pierwszym poście. Następnie prowadziliśmy długie rozmowy nad tym, jakie logo wybrać dla Graala. W efekcie końcowym wyczerpujących konwersacji zdecydowaliśmy się na pentagram. Wszystko na jego temat powiedziane jest w jednym z postów poniżej. Każdy z członków zespołu ma swoją funkcję. Liderką została Michasia. Funkcję "panów technicznych" sprawują David i Bartek. Naszym nadwornym fotografem jest Natalia, zaś najmłodsza z pośród nas - maskotka grupy, czyli Asia jest kronikarką. A naszym opiekunem jest Pan Wojciech Kujoth. Wszyscy wiemy, co to praca w zespole i jak należy się zachowywać, ale spisaliśmy nasz grupowy kontrakt, czyli nasze zasady. Następnie zatwierdziliśmy go podpisami. Nasz kontrakt wygląda tak:

wtorek, 6 stycznia 2009

Joanna Kustosz


Nazywam się Joanna Kustosz. Jestem uczennicą klasy Ia w Zespole Szkół w Mikołajkach Pomorskich.
Książką, która podobała mi się najbardziej i z przyczyn raczej niewiadomych zapadła mi w pamięci jest "W pustyni i w puszczy" autorstwa Henryka Sienkiewicza. Moim zdaniem powinniśmy być dumni, że autor tej książki był Polakiem, ponieważ jest bardzo interesująca.
Moim ulubionym zajęciem jest słuchanie muzyki (wszystkie rodzaje muzyki są świetne na swój sposób). Słucham jej w każdej sytuacji-gdy jestem wesoła i smutna, zmęczona i pełna energii, zdenerwowana i spokojna... Oprócz tego lubię jeździć rowerem.
Myślę, że dobra jestem z matematyki. Matematyka- to takie ogólne pojęcie, ale najlepiej spełniam sie w zadaniach dotyczących procentów.
Komputer i internet służą mi na pewno do kontaktów z przyjaciółmi, ale również jako pomoc naukowa. :)

Natalia Trafimów

Nazywam się Natalia Trafimów. Chodze do klasy 3b w Gimnazjum w Mikołajkach Pomorskich.
Interesuję się historią i chemią. Miłością do historii zaraził mnie tata w dzieciństwie. Lubię chemię, bo jest bardzo ciekawa i z łatwością ją rozumiem.
Książka, która najbardziej zapadła mi w pamięci to ,,Kamienie na szaniec" A.Kamińskiego. Uważam, że każdy Polak powinien ją przeczytać.

Bartosz Marguardt

Nazywam się Bartosz Marguardt, a mój pseudonim to Wert :) Chodzę do II klasy gimnazjum. Książka, a właściwie cykl książek które został w mojej pamięci to "Nekroskop" Briana Lumley`a. Spodobał mi się niezwykle udany opis akcji dziejącej się w książce.
Interesuje się sportem, a w szczególności unihokejem i piłką nożną. Oprócz sportu moją pasją jest muzyka. Od jakiegoś czasu gram na gitarze, co sprawia mi wielką przyjemność... Słucham rocka i metalu...
Myślę, że jestem dobry właśnie w unihokeju, ale też nieźle mi wychodzą prezentacje multimedialne, a także coraz lepiej radzę sobie z trudnymi partiami gry na gitarze.
Komputer i internet służą mi przede wszystkim do komunikowania się ze znajomymi, słuchania muzyki, grania w przeróżne gry i zdobywania różnych ciekawych informacji.


Children of Bodom i In Flames (Jeśli chodzi o grę to od nich można brać przykład)

poniedziałek, 5 stycznia 2009

A teraz...

... każdy z osobna powie coś ciekawego o sobie ^^ ;)

niedziela, 4 stycznia 2009

Krótko i zwięźle - dlaczego pentagram?



Jak widać naszym logiem jest pentagram. Nie bez powodu wybraliśmy go, jako nasz symbol. Okrąg, w który wpisany jest pentagram symbolizuje naszą grupę-Graal. Okrąg ten zespala ze sobą wierzchołki ramion pięciokąta. Każde z ramion pentagramy (jak i kropki w środku) symbolizuje poszczególnych członków naszego zespołu :
- Asię
- Davida
- Michasię
- Bartka
- Natalię.
Tak jak okrąg łączy ze sobą ramiona, tak Graal łączy nas ze sobą.
Mistycy pitagorejscy widzieli w pentagramie symbol doskonałości oraz kojarzyli go z życiem i zdrowiem. Odzwierciedla on również pięć żywiołów.

Nazwa naszej grupy... Dlaczego Graal?


Graal (inaczej święty Graal) – legendarny kielich (lub misa), do którego Józef z Arymatei zebrał krew z przebitego boku Jezusa Chrystusa, bądź też puchar, z którego Chrystus pił podczas Ostatniej Wieczerzy. W niektórych wersjach legend Graal posłużył także Piłatowi jako naczynie, w którym obmył on ręce po wydaniu wyroku na Jezusa. Graal miał dać nieśmiertelność osobom, które się z niego napiją.
Wybierając tą nazwę chcieliśmy, aby to co robimy zostawiło trwały ślad w historii naszego życia. Uważamy, że każdy z nas zachowa i będzie korzystał z wiedzy, którą zdobędziemy na naszych spotkaniach.